Як вишивати бісером: інструкція для початківців
Як вишивати бісером: інструкція для початківців

Вишивка бісером є одним з найпопулярніших на сьогоднішній день видів рукоділля. Це пояснюється тим, що вишиті бісером роботи цінуються дорожче всього і, безсумнівно, прикрасять будь-який дизайн приміщень, а також одяг і аксесуари.

Таке гарне рукоділля виглядає копітким і заскладним заняттям на перший погляд, хоча не являє собою нічого складного в процесі виконання. Як і інші види вишивки, бісерна методика вимагає великої концентрації уваги і посидючості, але такий шедевр дійсно варто цієї праці. Крім цікавого процесу вишивання та безмежних можливостей для застосування фантазії, рукоділля з бісеру допомагає відволіктися, розслабитися і заспокоїти нервову систему, так що вважається чи не найкращим антидепресантом. 

Акуратна бісерна вишивка виглядає як справжній витвір мистецтва, що дозволяє оригінально прикрасити інтер'єр, одяг і будь-які аксесуари. Таким естетичним рукоділлям займаються навіть багато представників чоловічої статі. Навіть якщо ви новачок у вишивці будь-якого роду, то немає нічого складного у вивченні декількох простих технік такого бісерного хобі.

Як навчитися вишивати бісером?

Історичною батьківщиною такого виду рукоділля можна сміливо вважати арабські країни, оскільки саме там почали використовувати "буєра", що в дослівному перекладі означає "невелику краплю скла". Бісер може бути не тільки різних кольорів, форм і розмірів, але і матовим, скляним, блискучим, металізованим, прозорим або перламутровим. Мусульманські народи найчастіше використовують вишивку на одязі і своїх народних аксесуарах, але сьогодні така гарна мода переживає розквіт і в європейських країнах.

Вчитися вишивати дітям таким способом можна вже починаючи з 6 років, що допоможе дівчаткам розвивати моторику, а дорослим рукодільницям почати ніколи не буде пізно. Оригінальні вишиті бісером сукні та комірці сорочок вже давно зайняли міцні позиції у світі моди, а адже для створення чергового шедевру необхідно лише трохи фантазії і вільного часу. Порадуйте себе і близьких оригінальними штучками, створеними своїми руками, і дізнайтеся, як навчитися вишивати бісером відразу декількома способами.

Матеріали для вишивання бісером

Бісер

У спеціалізованих для рукоділля магазинах намистинки продаються за вагою. Так як 1 г містить близько 50 штук, то можна прорахувати за схемою необхідну вам кількість. Рекомендується підбирати намистинки одного діаметра і трохи менше займаної площі на канві, тоді малюнок буде виглядати акуратно.

В основному для вишивки застосовується керамічний вид намистин, які мають зручні отвори і бувають різних кольорів. Керамічний бісер виготовляється з міцної, що не втрачає забарвлення маси і розрізняється по колірній палітрі і розмірами. Скляний бісер також володіє стійким кольором і прозорою структурою.

Скляні намистини з внутрішнім блискучим напиленням ще називаються "вогник". Такий бісер виглядає дуже ефектно і застосовується в основному для декорування одягу та аксесуарів. Зовнішнє напилення намистин досить нестійке і такі перлинні деталі використовуються в основному для вишитих бісером суконь чи ікон.

Нитки для вишивання бісером 

Нитки для вишивки такого типу краще використовувати спеціальні бавовняні або шовкові. Справа в тому, що нитки для бісеру володіють підвищеною щільністю, не розтягуються і не труться. Також можна використовувати поліестерові нитки, які запобігають перекручування намистин, або нитки з восковим просоченням.

Колір ниток можна підбирати до кольору тканини або намистин, якщо вишивка однотонна. Існує декілька простих порад для вставки ниток в тонкі голки для бісеру:

  • нейлонову нитку можна акуратно підпалити для легкого протягування в вушко;
  • нитку можна придавити до воскової свічки, тоді ви зможете не тільки легко протягнути її кінець в голку, але і вона буде менше закручуватися;
  • нитка занурюється в прозорий лак кінчиком і після витирання серветкою і висихання втягається дуже легко у вушко самої тонкої голки.

Голки для вишивання бісером

Голка для вишивки бісером необхідна тонка, гостра і з маленьким діаметром і вушком для легкого протягування в намистинки. Зазвичай такі голки часто ламаються, гнуться або просто губляться, тому краще купувати відразу декілька про запас. Розмір таких голок в спеціалізованих магазинах рукоділля зазвичай позначається номером 12.

Канва для вишивання бісером

Спеціальна тканина для бісерної вишивки може бути з чітко окресленими клітинами, які утворюються за рахунок схрещення ниток або з уже нанесеним малюнком. Для кращого натягу канви її можна открахмалити або помазати сиропом з цукром. Така суміш готується з цукру і невеликої кількості води до отримання густої кисільної рідини.

Для вишивки великого обсягу краще використовувати спеціальні п'яльці. Щільна бавовняна або лляна канва використовується як основа вишивки і згодом не видаляється. Синтетична або лляна канва підходить для вишивки на одязі і по завершенні висмикується по нитках, що дозволяє створити рівний і акуратний малюнок.

Як правильно вишивати бісером?

Для деяких видів робіт необхідно враховувати їх специфічні особливості, які будуть розглянуті нижче більш докладно.

Умови для роботи

Від прийнятності умов для такого рукоділля як вишивка будь-яким способом залежить якість роботи і ваше здоров'я. Освітлення не повинно бути тьмяним, місце для сидіння зручним і з опорою для спини, а відстань до поверхні оптимальним, щоб не псувати зір і поставу. Для всіх елементів роботи краще виділити невелику зручну коробку або кошик з нитками, подушкою для голок, ножицями, а бісер необхідно висипати на світлу ворсисту тканину, щоб уникнути пошкодження або втрати намистин.

Як вишивати бісером по схемі? 

Початківцям рукодільницям варто звернути увагу на канву з уже нанесеною кольоровою схемою. Якщо ви вирішили створити шедевр рукоділля по намальованій схемі для вишивання бісером або хрестиком, то можна використовувати і звичайну бавовняну або льняну канву. Тим, хто тільки освоює цей вид рукоділля, буде простіше працювати з невеликими схемами при колірній гамі до 10 відтінків. 

Як вишивати бісером картини?

Для зручності перенесення малюнка на канву її можна разлінеїти на квадрати по клітинам 10 на 10. Таким чином, вам буде простіше зорієнтуватися в малюнку, а робота буде здаватися не такою довгою і складною. Для досвідчених рукодільниць можна створити схему самостійно через спеціальні програми, вибравши будь-яку картинку або навіть фото.